Náhrada za Total Commander v Linuxu

 Posted by on 28.2.2012 at 0.01
Úno 282012
 

Kdo přechází na Linux z Windows, často potřebuje ke své práci také správce souborů ve stylu Norton Commanderu. Tedy dva panely se soubory a disky.
Jak u Linuxu bývá zvykem, existuje celá řada správců souborů, které může uživatel použít. A to jak pro jednotlivá grafická prostředí, tak i univerzální.

Nyní lehce popíšu jednotlivé správce souborů.

Tux Commander
Jako první volím program Tux Commander, který využívá grafickou knihovnu GTK2, tudíž jej lze využít nativně v Xfce i v Gnome prostředí.

Tux Commander nabízí standardní funkce, na které jsou uživatelé zvyklí i z Total Commanderu. Navíc je rozšiřitelný pomocí pluginů například o FTP/SSH/SFTP/Samba plugin a další týkající se např. archivace.

Správa IT & Tvorba webu
Kompletní správa vašeho IT od profesionála. Tvorba webových prezentací. Doprava zdarma

GNOME Commander 
Jak už jeho název napovídá, je učený hlavně pro Gnome prostředí. Využívá knihovnu GTK2. Lze jej tedy bez problémů použít i v Xfce.

GNOME Commander nabízí FTP a Samba přístupy, menu otevíratelné pravým myšítkem, historii posledních otevřených souborů apod.

Krusader
Krusader je nativně určený pro KDE prostředí. Je do něj integrován a nabízí standardní funkce, které řada uživatelů očekává. Funguje jak ve starém KDE 3i prostředí, tak i v novém čtyřkovém.

Midnight Commander
Tento správce souborů je naprosto univerzální. Na rozdíl od ostatních nepotřebuje grafické prostředí a je naprosto nezávislý. Spouští se z příkazové řádky a tam se také vykresluje (stejně jako původní Norton Commander).

V současnosti je téměř standardem u mnoha kvalitnějších distribucí, které jej instalují v balíku základního software.

muCommander
muCommander je javovská aplikace, tudíž je přenositelný na jakékoliv prostředí a operační systém, kde je nainstalovaná Java.

Podporuje přenosové protokoly FTP, SFTP, SMB, NFS, HTTP a Bonjour, rychle kopíruje, přesouvá či přejmenovává soubory, rychle vytváří adresáře. Umí pracovat s celou řadou archivů (zip, tar, apod.) atd. Je lokalizován do řady jazyků (včetně češtiny).
Java je jeho výhodou i nevýhodou. Výhodou v tom, že pracuje kdekoliv a uživatel si nemusí zvykat vždy na nový program. Nevýhodou je pomalejší spouštění.

U jednotlivých programů jsem uváděl nativní prostředí, pro něž jsou určeny. Ale jak to už v Linuxu bývá, je možné kterýkoliv program používat kdekoliv. Stačí si jen doinstalovat potřebné knihovny a na Xfce může běžet klidně i Krusader apod. A případně muCommander lze bez problémů provozovat i na Mac OS X a Windows.

Více podrobností o jednotlivých programech je možné se dozvědět na jejich domovských stránkách, kam vedou odkazy z textu.

Share